Jak mądrze ogrzewać dom

by:

dom i wnętrzeporadnik

Polska gospodarka cieplna, pomimo upływu czasu i protestów ekologów wciąż opiera się w większości na węglu. Nie bez przyczyny wiele kopalni pomimo braku rentowności wciąż wydobywa węgiel, sprzedawany potem poniżej kosztów wydobycia. Węgiel tkwi także głęboko w mentalności jako podstawowy surowiec wykorzystywany do regularnego opału.

Węgiel do lamusa

Coraz częstszy problem ze smogiem w dużych miastach jednoznacznie pokazuje, że problem złej jakości opału i kiepskich paliw wciąż się nasila i skutkować będzie przez długie lata pogłębieniem problemów mieszkańców z oddychaniem i coraz częstszymi przypadkami astmy.

Dotacja na wymianę pieca

Od lutego 2018 roku lokalne samorządy zbierają wnioski na dofinansowanie wymiany pieców na nowe, znacznie efektywniej spalające węgiel, lub instalacje gazowe. Aby podjąć wymianę własnego pieca dobrze jest najpierw sprawdzić w Internecie dostępnych fachowców. Firmy wykorzystujące tanie pozycjonowanie strony internetowej mają znacznie większe szanse na zebranie zleceń. Warto jednak dokładnie sprawdzić i porównać oferty poszczególnych firm wymieniających piece grzewcze.

Trudna rewolucja

Nie od dziś wiadomo, że spalanie węgla niskiej jakości prowadzi do nadmiernej emisji pyłów, które przy braku wiatru wiszą przez długie dni nad okolicą, osiadają na domach, roślinach, są wdychane przez ludzi i zwierzęta. Z jednej strony niektórzy mieszkańcy uważają to za swój patriotyczny obowiązek, by korzystać z pieców na węgiel, z drugiej osoby bardziej otwarte na problemy środowiska coraz łatwiej skłaniają się ku rozwiązaniom proekologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *