Znaczenie oświetlenia w domu

by:

dom i wnętrze

Dla ludzkiego oka najkorzystniejsze jest zwykłe światło słoneczne, ponieważ jest najbardziej naturalne. Przez bardzo długi czas rozwoju cywilizacji ogień stanowił jedyną namiastkę światła po zmroku. Człowiek jednak jest aktywny także w nocy i w warunkach, gdzie nie ma dostępu światła słonecznego, czego skutkiem były próby wykorzystania ognia do oświetlania pomieszczeń.

Sztuczne światło

Po ujarzmieniu prądu elektrycznego pojawiły się pierwsze żarówki, których kolejne stadia ewolucyjne zmieniają się na naszych oczach. Zwykłe żarówki z włóknem żarowym i jarzeniówki powoli odchodzą do lamusa, skutecznie zastępowane przez żarówki ledowe. Czy działanie na oczy diod ledowych jest równie nieszkodliwe, jak starych żarówek, czy światła słonecznego?

Reklama pod lupą

Liczne sklepy internetowe zapewniają, że w ich asortymencie znajdują się całkowicie bezpieczne żarówki ledowe, zachwalają jednocześnie większą energooszczędność, większą trwałość i dzięki temu doskonały stosunek jakości do ceny. Czy to prawda w każdym dostępnym przypadku? Okazuje się, że niekoniecznie. Łatwe do znalezienia strony wykorzystują tanie pozycjonowanie strony, jednak nie zawsze oferują towary najlepszej jakości.

Czym się kierować

Kluczowym czynnikiem wyboru jest uzyskanie niezbędnych atestów i certyfikatów bezpieczeństwa, między innymi: CE. Nie wszystkie świetlówki dysponują takimi certyfikatami, przez co mogą mieć działanie szkodliwe, ponieważ mogą emitować niekorzystne dla ludzkiego oka światło niebieskie, które nie występuje w naturze, a przez to ludzkie oko i organizm może na nie reagować zaburzeniami funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *